top of page
Ara
  • erayyalcn

BMI (Body Mass Index) NEDİR NASIL HESAPLANIR ?

Vücut kitle indeksi veya BMI, herhangi bir yaştaki kadın ve erkeklerde vücut yağını tahmin etmek için bir kişinin ağırlığını ve boyunu kullanan istatistiksel bir indekstir. Bir kişinin ağırlığının kilogram cinsinden boyuna bölünmesiyle, metre kare cinsinden veya BMI = ağırlık (kg cinsinden)/ boy^2 (m^2 cinsinden) alınarak hesaplanır. Bu denklemden üretilen sayı, daha sonra bireyin BMI numarasıdır. Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) artık bir kişiyi geleneksel boy-ağırlık çizelgeleri yerine zayıf, normal kilolu, fazla kilolu veya obez olarak tanımlamak için BMI'yi kullanıyor. BMI sayısı ve sınıflandırmaları aşağıda listelenmiştir. Bununla birlikte, bireysel farklılıklar mevcuttur ve BMI, bir kişiyi obez veya yetersiz beslenmiş olarak sınıflandırmanın tek yolu olarak yetersizdir. Seçkin atletler ve vücut geliştiriciler gibi belirli popülasyonlarda, artan kas kütleleri ve vücut kütle indekslerini yanlış bir şekilde artıran ağırlıkları nedeniyle, yüksek bir BMI sağlık durumlarıyla doğrudan ilişkili değildir.


Vücut Kitle İndeksi, bir kişinin boy ve kilosunu kullanan basit bir hesaplamadır. Formül, BMI = kg/m2'dir; burada kg, bir kişinin kilogram cinsinden ağırlığıdır ve m2, boylarının metre cinsinden karesidir.


25.0 veya daha fazla bir BMI fazla kilolu iken, sağlıklı aralık 18.5 ila 24.9'dur. BMI, 18-65 yaş arası çoğu yetişkin için geçerlidir.

1 görüntüleme0 yorum

コメント


Her An, Her Yerde

BMI ?

bottom of page